Láttál már pénztárkönyvet?
Tudod, hogy kinek kell vezetnie?
És azt, hogy mire kell használni?
A 13. ablakban erről olvashatsz.
Mire jó a pénztárkönyv?
- Pénztárkönyv vezetését bármely alapnyilvántartás vezetésére kötelezett egyéni vállalkozó, magánszemély és őstermelő is választhatja. Az az alapelv, hogy minden gazdasági esemény zárt rendszerben követhető legyen.
- A törvény az egyéni vállalkozó esetében nyilvántartási kötelezettséget határoz meg: vagyis az egyéni vállalkozónak időrendben, folyamatosan nyilván kell tartania és rögzítenie minden olyan adatot amely az adókötelezettség betartásához szükséges, ennek olyannak kell lennie hogy utólagosan is ellenőrizhető legyen.
- Könyvelni csak a szabálynak megfelelő bizonylatok alapján szabad. Ezeket a szabályokat az SZja törvény 10. §-a , és az 5. számú melléklet (ez az adónyilvántartásokról szól) tartalmazza.
- Az egyéni vállalkozókat az egyszeres könyvvitel szabályai szerint kell könyvelni.
Hogyan kell könyvelni?
- A vállalkozás teljes forgalmát le kell könyvelni, elkülönítve a bankszámlák és a pénztár forgalmát. Erre naplófőkönyv vezetése során lehetőség van. Arra figyelni kell, hogy több bankszámla forgalma esetében külön-külön bankanalitika vezetése szükséges.
- Pénztárkönyv vezetése esetén a bank és a pénztár nem vezethető együtt , így külön kell vezetni a bank és a pénztár analitikát is.
Az a lényeg, hogy a bankszámla könyvelésben szerepelő egyenlegnek meg kell egyeznie a bankszámlakivonaton szereplő egyenleggel.
Azt is tudnod kell, hogy a pénztár egyenlege mínuszba nem mehet.
Tanuljunk együtt minden hétfőn!
Kérdd itt az anyagokat ha még nem kapod:>>>
http://szamvitelsuli.com/ajandekok-neked