Áruértékesítés könyvelése

Most a nagykereskedelmi áruk értékesítésére mutatok példát.

A Jóhírű Kft. a nagykereskedelmi árukat beszerzési áron tartja
nyilván, a készletcsökkenést FIFO módszerrel számolja el.
Áfa: 27%

A következőket tudjuk:

261 értéke: 1.139.000 Ft ( 850 db, 1340 Ft/db.)

1. Vásárolunk 450 db nagykereskedelmi árut, az áru számla szerinti
áfás beszerzési értéke: 1778 Ft/db.

2. Kifizettünk készpénzes számla alapján 57.150 Ft fuvarozási költséget.

3. Értékesítettünk 1000 db-ot, az eladási ár: 1650 Ft/db+áfa.
Elszámoltunk a készletcsökkenést is.

Hogyan kell könyvelni?

Mit kell tudni?

Nem csak a beszerzési ár, hanem a szállítási költség is a bekerülési érték része.

Számoljunk!

Az áru számla szerinti beszerzési értéke: 1778 Ft.
Ez áfás ár, a nettó ár=1778/1,27=1400 Ft/db.

A fuvarozási költség: 57.150 Ft, így a nettó ár=
57.150/1,27=45.000 Ft.
Áfa=45.000*0,27=12.150 Ft

450 db-ot vettek, a szállítási költség: 45.000/450=100 Ft/db.

Tehát a bekerülési érték=1400+100=1500 Ft/db.

Most már könyveljük le!

1. nagyker áru beszerzés=1400*450=630.000 Ft
Áfa=630.000*0,27=170.100 Ft

Áru beszerzés: T 261 K 454   630.000
Áfa=T 466 K 454   170.100

2. fuvarozási költség:

T 261 K 381 45.000
áfa: T 466 K 381 12.150

3. eladás könyvelése:

1000 db-ot adnak el.

1000 db*1650 Ft/db=1.650.000 Ft

T 311 K 911 1.650.000
Áfa: T 311 K 467 445.500

Készletcsökkenés elszámolása:

Fifo módszerrel számolja el, van 850 db nyitó készlet 1340 Ft/db áron,
és van 450 db, aminek 1500 Ft/db a bekerülési értéke.

Most elad 1000 db-ot, tehát Fifo módszerrel számolva kivezetjük a nyitó készletet:
850 db*1340 Ft/db,
és 150 db(1000-850) 1500 Ft/db bekerülési áron.
(450 db-ot vettek, marad még 450-150=300 db 1500 Ft/db áron)

Így a készletcsökkenés értéke: 850*1340=1.139.000 Ft, és
150*1500=225.000 Ft

1.139.000+225.000=1.364.000 Ft

T 814 K 261 1.364.000 Ft

Készen is vagyunk!

No Comments.

Leave a Reply

(required)

(required)